Historie oddílu Artušovci

Většina z nás navštěvovalo už v dětství oddíly podobné tomu našemu. Jezdili jsme na tábory a získali tak mnoho krásných zážitků, zkušeností a hlavně poznali mnoho přátel. Přátel, kteří se později jednoho dne sešli a pokračovali v naplňování svých snů...

2004 První letní tábor Artušovců

Všechno začalo v roce 2004, kdy se uskutečnil historicky první tábor Artušovců pod vedením hlavního vedoucího Polyho a programového vedoucího Mišela. Byl motivován do doby krále Artuše a kouzelníka Merlina s názvem "Cesta ze Svatým grálem" (2004). Tábor se uskutečnil na tábořišti ve Valašské Senici (letní tábory se na tomto místě konaly každoročně až do roku 2017). Tábor nebyl naplněn, ale i přesto se uskutečnil a odstartoval tak nový svět. Vděčíme za to organizátorskému týmu: Poly, Mišel, Mara, Lipi, Ginevra, Lucka, Farky, Drahoš

2005 Založení oddílu

Po ohlasech z prvního tábora jsme se rozhodli připravit na další rok pokračování. Pokračování s názvem "Dobrodružství Kamelotu" (2005), kde se naši malí dobrodruhové museli vydat na mýty opředený ostrov Island, do města Eykja, kde pomohli vyhnat zlo z této země. Tábor byl vydařený, my nadšeni a díky tomuto nadšení se zrodil nápad založení vlastního oddílu. Do týmu se letos připojili Áska, Silva, Kasmina a Kača Matrix.

Po skončení táboru se nám povedlo sny proměnit ve skutečnost a pod vedením rytíře Lancelota (Marka) a jeho přátel Kasminy, Hanky, Drahoše a Polyho vznikl oddíl ARTUŠOVCŮ pro děti ve věku od 13 do 16 let. V prostorech CVČ Astra došlo k vybudování klubovny ve 3. patře. Během celého školního roku 2005/2006 jsme se scházeli jednou za čtrnáct dní v pátek. První schůzka proběhla 30. 9. 2005

2006 Vznik Rychlé roty

Náš první rok oddílové činnosti jsme zakončili táborem s názvem "V roce 2278" (2006), který se legendově odehrával v budoucnosti, v zemi zamořené radioaktivitou. Hledali jsme a obnovovali základní zdroje života na Zemi. V roli programového vedoucího vystřídal Mišela Marek.

Po táboře oddíl Artušovců pokračoval dál a celý školní rok jsme se každý týden v pátek scházeli a užívali si srandu, pohodu.

Na popud Polyho pod jeho vedením vznikl v roce 2006 i oddíl pro všechny od 15 let s názvem Rychlá rota (RR). Jednalo se o odnož starších Artušovců, kterým byl uzpůsoben oddílový program.

2007 první letní tábor 15+ "Férovka"

V roce 2007 se uskutečnil již čtvrtý tábor s názvem "Indiana Jones a Ztracené údolí" (2007). Jako dobrodruzi jsme se vydali hledat Archu úmluvy. Legendově se tento tábor velmi povedl. Nezapomenutelným programákem byl zároveň i hlavní vedoucí Mara.

Dále se tento rok stal významným pro všechny nadšené táborníky nad 15 let. Byl pro ně připraven pod vedením Mišela a Marka netradiční zážitkový tábor pro starší s názvem "Férovka I" (2007). Zájem byl značný a nevšednostmi si tato akce našla každoroční pravidelné účastníky.

V tomto roce opět pokračovala činnost obou oddílů. Artušovci v čele s Markem a jeho družinkou a Rychlá rota pod vedením Kasminy.

2008

Léto 2008 se neslo ve znamení nových vedoucích odrostlých z věku dětí a proto se naše vedoucí parta rozrostla o Mílu, Verču, Výleta, Aleše a Offa. Poprvé se tedy v historii letních táborů o každý oddíl starali dva vedoucí. Letní tábor se jmenoval "Křovákem snadno a rychle" (2008). Dostali jsme se tedy do rolí černošských osadníků, zachraňovali křováckou osadu a objevovali jsme tajemství křováka Xi Xaa. V roli hlavního vedoucí byl Mara.

"Férovka II" (2008) se zrealizovala s opět překvapivým a nevšedním programem, zážitků a prožitků bylo nespočet.

Artušovci pokračovali pod stálým vedením (Marek, Kasmina, Hanka a Drahoš), ale u Rychlé roty se do čela pro tento rok postavil Míla a Off.

2009

Letní tábor 2009 se proslavil svou doslova nadčasovou legendou:) Abychom zachránili svět, museli jsme se přesunout zpět v čase a změnit okolnosti v minulosti. Tábor se jmenoval "Hvězdná brána" (2009) a díky jí samotné jsme putovali z jedné akce do druhé.

"Férovka III" (2009) se odehrála ve znamení poutníků. Po indiciích jsme putovali po Sulovských skalách na Slovensku a zažili opravdu nevšední a silné zážitky. Mezi účastníky byla i Maria ze Španělska. Akce byla pod vedením týmu Mišel, Mara a Stacho.

Oddíl Artušovci pro rok 2009 utrpěl malým zájmem dětí, ale i přesto jsme pokračovali a scházeli se každý týden. Vedení Rychlé roty se ujal Míla s Mišelem.

2010 první tábor pro děti 6-11 let

V roce 2010 jsme se legendově vrátili k českým kořenům a vydali se do světa Jaroslava Foglara. Tábor nesl název "Stínadla se bouří" (2010) a postavil nás do rolí Vontů prahnoucích po klidu ve Stínadlech a hledajících tajemného Široka a ježka v kleci. Zakončili jsme to volbou nového Velkého Vonta.

"Férovka IV." se stala opět netradiční díky 48_hodinovce. Ve vedení se objevil Mišel, Mara a Kasmina. Zajímavostí letošního roku byla tzv. Píkr-tour se spontánním koncem (O co šlo? Zeptejte se účastníků! :)

Dále jsme učinili další významný krok! Zrealizovali jsme tábor pro menší děti a to ve věku od 6 do 11 let. Hlavní a programovou vedoucí byla Hanka a spolu s ní jsme se všichni vypravili hledat poklad Ztracené Atlantidy. Tento čin odstartoval novou raketu, která lítá dodnes.

I v roce 2010/2011 jsme se pustili do oddílové činnosti. Tentokrát naše řady obohatili menší táborníci a o to víc byly naše schůzky zajímavější a pestřejší.

2011

V následujícím roce (2011) jsme zásadně pozměnili datum tábora pro velké a vyjeli jsme s prvním turnusem (do této chvíle jsme jezdili na Pulčíny jako 4. turnus a bojovali jsme s chladnými večery). Táborová hra nesla název "Jumanji" (2011) inspirovaná dle stejnojmenného filmu. Tábora obohatily opět nové vedoucovské tváře, jmenovitě Bonzai, Gogo, staronová Lipi a v kuchyni zavzpomínala Ginevra.

Úspěšně jsme se pod vedením indiánské náčelnice Silvy vrhli na malé táborníky (Silva převzala štafetu po Hance). Tábor "Na indiánské stezce" se uskutečnil na základně Hrubá Voda - Smilov.

"Férovka V." letos byla závěrečným počinem skrývajícím se pod tímto názvem a zakončila tak sérii Férovek 2007-2011. Letošní ročník měl nižší zájem, ale i tak si účastníci užili týden nevšední dovolené s volnějším programem na Pulčínách. Tábory pro účastníky 15+ na chvilku utichly.

Oddílová činnost pokračovala v plném proudu dál.

2012

Rok 2012 se nesl ve znamení Mayského proroctví o konci světa. "Expedice" se vydala do různých koutů světa, aby našla vzácné majčaky a jejich zničením tak zachránila svět. Mezi nováčky v organizačním týmu byli Pája, Mrkev a Boxík.

Tábor pro mladší byl také dobrodružný s příběhem "Cesta kolem světa za 10 dní".

Artušovci pokračovali i nadále ve své celoroční činnosti.

2013

V roce 2013 byl významný pro svůj 10. ročník tábora na Pulčínách v historii oddílu. Legenda "Lovci vzpomínek" byla inspirována filmem Počátek a pomoci důmyslné technologie se účastníkům podařilo dostat se do snů a zažít tak zcela jiný příběh. Zpětně se také vedení jednotlivých týmů ujal jeden vedoucí (vzhledem k nedostatku vedoucích) a nováčky ve své funkci byli letos Snajpr a Děda.

Maloši se nechali vést "Tajemným kompasem". Vlkodlaci, zombie, upíři a čarodějové podnikli nebezpečnou výpravu za zničením srdce. Již standardně pod vedením Silvy.

Oddíl pokračoval a schůzky probíhaly 1x týdně.

2014 obnovení táborů pro 15+

Rok 2014 plul na vlnách "Prokletí Džonyho paty". Piráti hledali kruhové části mapy, pomoci nichž se snažili dopadnout zákeřného Džonyho. Tým doplnili Zari, Elka, Monty a Lindy v pozici kuchaře. Tento tábor byl pro Mišela posledním v roli hlavního vedoucího (od roku 2009: Hvězdná brána)

Opět byl i tábor pro mladší, tentokrát s názvem "Já, padouch". Mimoňský svět plných modro-žlutých postaviček byl plný záhad a překvapivých závěrů.

V letošním roce byla také odstartována nová éra táborů 15+. Šesti denní tábor s názvem "FreeCoolIn" byl uspořádán na Pulčínách pod vedením Mišela, Dobyho, Bobule a Kasminy.

Školní rok 2014/2015 se nesl v oddílovém životě ve světě pokémonů. Vedení kroužku bylo v sestavě Snajpr, Mrkev, Boxík, Margot, Gilly a Kasmina.

Do vedení Rychlé roty se po Mišelovi uchýlila Kasmina. RR tak obnovila svou pravidelnou činnost od školního roku 2014/2015 a schůzky probíhaly každý týden. 

2015

V roce 2015 se nově pod hlavním vedením Kasmíny, která nahradila ve funkci Mišela vydali Artušovci do světa "MAFIE". O důležité tubusy, které skrývali záznamy o všem činech mafiánů, se vedl boj po celou dobu tábora. Nakonec však byli mafiáni usvědčeni a záchrana útěkem z vězení nastala až na podzim na pot. srazu. Novými tvářemi tábora byli letos Doby, Bob (náš špičkový kuchař), Mysli, Kuki a Gilly.

V tomto roce byli velmi oblíbené postavičky barevných ptáčků "Angry birds". Právě těmito se inspirovala legenda a boj proti zeleným prasatům o záchranu vajíček na sebe nenechal dlouho čekat. V tomto duchu se nesl tábor malochů.

Táborníci 15+ se těšili z volného pokračování Freecoolina tentokrát pod názvem "Challenge". Organizátorský tým byl obměněn do podoby Kasmina, Doby, Hyky a Mysli.

Oddílová činnost ve škol. roce 2015/2016 nesla celoroční příběh středověkých rytířů. Letos se vedení oddílu ujali Gilly, Margot, Břitva, KopreTina, Kasmina.

2016

Rok 2016 proměnil Pulčíny v nový svět orků, elfů, lidí, trpaslíků a taurenů. "Stíny Azerothu" se pyšnily plnou obsazeností a velmi povedeným příběhem. Strom života, démoni, Mrazivý smutek, nemrtví a následné zničení Kel´Thuzada dodalo Azerothu atmosféru. Nováčky se letos v týmu staly Břitva a KopreTina.

Do role objevitelů se "Ve vlnách" oblékli všichni účastníci tábora pro 6-11leté a neprozkoumaná území neunikla jejich pozornosti.

15+ táborníci pokračovali také se svou partou a těšili se z již třetího ročníku tábora. Název "Dezert" pod sebou ukrýval nejednu třešničku. Organizátorský tým zůstal stejný jako loni u Challenge.

Od založení oddílu Artušovci na podzim roku 2005 letos ve škol.roce 2016/2017 již 12.rokem pokračuje pravidelná činnost. Scházíme se 1x týdně na dvouhodinovou schůzku tentokrát s příběhem "Tajní agenti". Vedoucími v tomto školní roce jsou KopreTina, Břitva, Terouš, Tuky a Kasmina.

2017 poslední Pulčínský tábor...

V létě 2017 jsme uspořádali v pořadí již 14. ročník artušovského tábora na Pulčínách. Letos to bylo naposledy na tomto kouzelném místě, jelikož nebyla Astře prodloužena smlouva o pronájmu, která od roku 1994 nabízela možnost každoročního pobytu v lese pro asi 150 účastníků. Název tábora "Fénixovy relikvie" nás zavedl do promyšleného kouzelnického světa Harryho Pottera. Příběh volně navazoval na knihy a filmy a zavedl nás do Bradavické školy, která byla po bitvách znovu obnovena. Vzkříšení Voldemorta a zástupy smrtijedů předcházelo vzniku Fénixova řádu a hledání relikvií započalo. Užili jsme si společně posledních 15 dní na Pulčínách s hrdostí a letos dokonce s navýšeným počtem účastníků díky velkého zájmu. Tábora se zúčastnilo 40 dětí (o 5 více než loni). Vedoucovský tým byl poprvé v historii Artušovců totožný s létem 2016 (pouze s návratem Páji a odstupem Snajpra)! Těšíme se, kam se podíváme v létě 2018. Nebudou to Pulčíny, ale tábor určitě plánujeme.

Naše mladší osádka strávila léto na Krásné a legendově oživili hru JUMANJI. Příběh to byl zapeklitý, ale Karolínu nakonec vysvobodili.

Tým, který tvořil tábory pro starší 15+ byl letos obohacen o Magdu. Pět průvodců tak vytvořilo jedinečný tábor s názvem "TRUST". Opravdu vrcholné dílo se povedlo díky souhře organizátorů, ale také vyspělé skupině účastníků, která s námi z velké části vyrostla od léta 2014 (Freecoolin).

Ve školním roce 2017/2018 jsme pokračovali v oddílové činnost ARTUŠOVCŮ, tentokrát jsme putovali do světa snů a každá schůzka nás svým příběhem překvapila. Aktivními vedoucími v tomto roce byli Břitva, Terouš, Eliška-Bety, Joda, Riči, Kasmína.

2018 dva tábory pro starší

Letos jsme se s velkými táborníky museli vydat na nové tábořiště. Byli jsme v krásném prostředí Bílavska: Ochozy. Tábor nesl název "Ztraceni" a povídal příběh skupinky turistů, kteří při své cestě na Hawaii ztroskotali na neznámém ostrově. Potkali jsme spoustu domorodců, podnikli celodenní výpravu na Hostýn a postupně hledali cestu domů. Díky nalezení vysílaček a vyslání signálů v podobě ohňostroje se vše podařilo. Příběh byl jednoduchý a pěkně uchopitelný. V roli nováčků vedoucích se ukázali Riči, Joda a Anička.

Mladší táborníci se vydali do pravěku. Tábor nesl název "Navěky v pravěku".

Tábory pro nejstarší letos proběhly dokonce dva. První pětidenní v podání nově vzniklého organizačního týmu (Zari, Břitva, Bobule, Otys a Gilly) pod názvem "Mellon" pro 14+, kterého se zúčastnilo 12 dobrodruhů a druhý v režii týmu Trustu s výstižným názvem "Špacír", kdy 11 účastníků nachodilo s báglem na zádech během 5 dnů 65 kilometrů. Jednalo se o první putovní tábor.

Oddílová činnost se nesla v příběhu Jumanji a průvodci školního roku 2018/2019 byli Anička, Joda, Riči, Tuky a Kasmína. Schůzky probíhaly každou středu.

Rychlá rota letos zaznamenala příliv nové vlny účastníků a tak se honosila podtitulem "New generation". Do role vedoucího oddílu se ke Kasmíně připojil Jeník.

2019 poprvé ve Lhotce, první příměšťák

Letošní léto jsme strávili nedaleko Opavy na tábořišti Jerryho camp ve Lhotce u Litultovic. Vrátili jsme se k našim kořenům a letní tábor nesl název EXKALIBR. Legenda nás zavedla na bájný Kamelot, kde jsme se v čele s králem Artušem vydali za dobrodružstvím. Stali se z nás rytíři a vše bylo utvrzeno pasováním. Tohle léto do rolí vedoucích se k nám připojila Terouš a Bety. Letos poprvé měl náš stanový tábor 45 účastníků!

Poprvé v historii Artušovců se k nám přihlásil příměstský tábor. Pod vedením Břitvy se uskutečnili Strážci pralesa. 5 dní s poutavým příběhem zaměřeným na přírodu a ekologii. 

Mladší táborníci se opět pod vedením Silvy vydali prozkoumat příběh Lego svět tam a zpět. Barevné kostičky jim byly každodenním společníkem a psaly o nich nejedny světové noviny. 

Letní kurz 15+ nesl název GENERACE a proběhl ve Lhotce... Jsi neohrožený, mírumilovný, sečtělý, upřímný nebo odevzdaný? To je oč tu běží... poprvé v historii těchto táborů došlo ke spojení 3 oddílů do jednoho kurzu (Artušovci, Tojstoráci a Klubáci). Průvodci kurzu byli Břitva, Doby, Hyky, Jeník, Jirka a Kasmína. 

Oddílová činnost běžela v roce 2019/2020 poklidným tempem až do března 2020, kdy celý svět zasáhla celosvětová pandemie a činnost musela být přerušena. Do vedoucích pozic se postavili Anička, Kamča, Zdeněk, Maty, Žilet, Gábi a Kasmína. Oprášili jsme kouzelnické hůlky a hábity a snažili se zachránit Fantastická zvířata ve světa Harryho Pottera.  Naštěstí v létě 2020 se situace uklidnila a my jsme mohli vyrazit na tábory. Rychlá rota byla situací poznamenána úplně stejně. 

2020

Na hraně byl letní tábor příběhově založený na deskových hrách a pojetí bylo opravdu netradiční... Hry na hraně, Monopoly, Sabotér, Bang!, Cluedo, Nejsme tu sami,....Patrik nás očekává opět za 10 let! Ve vedoucí roli se poprvé objevil Piedro a Tuky. 

Hammer (kurz pro 15+) to bylo silných 8 dní v krásné přírodě Starých Hammer... "být kladivem v pěsti, být jiskřičkou v kouři a kovadlinou být a znít a ocelově zvonit, to bych si tak přál. " Průvodcovský tým loňské Generace doplnila Terouš. 

Volné pokračování příměšťáku přilákalo nejednoho dobrodruha. Cesta kolem světa za 5 dní byla pod velením Ančovičky. 

Bájný příběh se odehrával na Myšinci. ZEMĚ DRAKŮ ukázala svou sílu a dobrodružný příběh o dračích vejcích skrýval spoustu tajemství. 

Školní rok 2020/2021 se zapíše do dějin lidstva. Vzhledem k pandemické světové situaci a téměř celo ročnímu uzavření veškerého kulturního života se zastavila i naše oddílová činnost. Za celý školní rok proběhlo pouze 3 oddílovky (jedna v říjnu a dvě v prosinci). Příběh Scooby Doo jsme chvíli drželi při životě online, ale pevně věříme, že od září 2021 už pojedeme v plném rozsahu. Ve vedoucovském týmu letos na svou příležitost čekali Gábi, Žilet, Marťa, Thea, Naty, Maty, Zdeněk a Kasmína.  Rychlá rota objevila opět několik nových tváří, ale bohužel jsme se ani nestihli pořádně poznat. 

2021 ... právě probíhá

MORDOR je svět temného pána a právě v něm se odehrává náš letní příběh... 

Volání Olympu zve mladší táborníky do starověkého Řecka. 

homeLES... home nebo LES? Kam jsem to vlez? Obrovský zájem o letní kurz 15+ zaručuje mega jízdu! 

Školní rok 2021/2022... 


Aktualizováno: Kasmína 31.5.2021