Historie oddílu Artušovci

Většina z nás navštěvovalo už v dětství oddíly podobné tomu našemu. Jezdili jsme na tábory a získali tak mnoho krásných zážitků, zkušeností a hlavně poznali mnoho přátel. Přátel, kteří se později jednoho dne sešli a pokračovali v naplňování svých snů...

2004 První letní tábor Artušovců

Všechno začalo v roce 2004, kdy se uskutečnil historicky první tábor Artušovců pod vedením hlavního vedoucího Polyho a programového vedoucího Mišela. Byl motivován do doby krále Artuše a kouzelníka Merlina s názvem "Cesta ze Svatým grálem" (2004). Tábor se uskutečnil na tábořišti ve Valašské Senici (letní tábory se na tomto místě konaly každoročně až do roku 2017). Tábor nebyl naplněn, ale i přesto se uskutečnil a odstartoval tak nový svět. Vděčíme za to organizátorskému týmu: Poly, Mišel, Mara, Lipi, Ginevra, Lucka, Farky, Drahoš

2005 Založení oddílu

Po ohlasech z prvního tábora jsme se rozhodli připravit na další rok pokračování. Pokračování s názvem "Dobrodružství Kamelotu" (2005), kde se naši malí dobrodruhové museli vydat na mýty opředený ostrov Island, do města Eykja, kde pomohli vyhnat zlo z této země. Tábor byl vydařený, my nadšeni a díky tomuto nadšení se zrodil nápad založení vlastního oddílu. Do týmu se letos připojili Áska, Silva, Kasmina a Kača Matrix.

Po skončení táboru se nám povedlo sny proměnit ve skutečnost a pod vedením rytíře Lancelota (Marka) a jeho přátel Kasminy, Hanky, Drahoše a Polyho vznikl oddíl ARTUŠOVCŮ pro děti ve věku od 13 do 16 let. V prostorech CVČ Astra došlo k vybudování klubovny ve 3. patře. Během celého školního roku 2005/2006 jsme se scházeli jednou za čtrnáct dní v pátek. První schůzka proběhla 30. 9. 2005. 

2006 Vznik Rychlé roty

Náš první rok oddílové činnosti jsme zakončili táborem s názvem "V roce 2278" (2006), který se legendově odehrával v budoucnosti, v zemi zamořené radioaktivitou. Hledali jsme a obnovovali základní zdroje života na Zemi. V roli programového vedoucího vystřídal Mišela Marek.

Po táboře oddíl Artušovců pokračoval dál a celý školní rok jsme se každý týden v pátek scházeli a užívali si srandu, pohodu.

Na popud Polyho pod jeho vedením vznikl v roce 2006 i oddíl pro všechny od 15 let s názvem Rychlá rota (RR). Jednalo se o odnož starších Artušovců, kterým byl uzpůsoben oddílový program.

2007 první letní tábor 15+ "Férovka"

V roce 2007 se uskutečnil již čtvrtý tábor s názvem "Indiana Jones a Ztracené údolí" (2007). Jako dobrodruzi jsme se vydali hledat Archu úmluvy. Legendově se tento tábor velmi povedl. Nezapomenutelným programákem byl zároveň i hlavní vedoucí Mara.

Dále se tento rok stal významným pro všechny nadšené táborníky nad 15 let. Byl pro ně připraven pod vedením Mišela a Marka netradiční zážitkový tábor pro starší s názvem "Férovka I" (2007). Zájem byl značný a nevšednostmi si tato akce našla každoroční pravidelné účastníky.

V tomto roce opět pokračovala činnost obou oddílů. Artušovci v čele s Markem a jeho družinkou a Rychlá rota pod vedením Kasminy.

2008

Léto 2008 se neslo ve znamení nových vedoucích odrostlých z věku dětí a proto se naše vedoucí parta rozrostla o Mílu, Verču, Výleta, Aleše a Offa. Poprvé se tedy v historii letních táborů o každý oddíl starali dva vedoucí. Letní tábor se jmenoval "Křovákem snadno a rychle" (2008). Dostali jsme se tedy do rolí černošských osadníků, zachraňovali křováckou osadu a objevovali jsme tajemství křováka Xi Xaa. V roli hlavního vedoucí byl Mara.

"Férovka II" (2008) se zrealizovala s opět překvapivým a nevšedním programem, zážitků a prožitků bylo nespočet.

Artušovci pokračovali pod stálým vedením (Marek, Kasmina, Hanka a Drahoš), ale u Rychlé roty se do čela pro tento rok postavil Míla a Off.

2009

Letní tábor 2009 se proslavil svou doslova nadčasovou legendou:) Abychom zachránili svět, museli jsme se přesunout zpět v čase a změnit okolnosti v minulosti. Tábor se jmenoval "Hvězdná brána" (2009) a díky jí samotné jsme putovali z jedné akce do druhé.

"Férovka III" (2009) se odehrála ve znamení poutníků. Po indiciích jsme putovali po Sulovských skalách na Slovensku a zažili opravdu nevšední a silné zážitky. Mezi účastníky byla i Maria ze Španělska. Akce byla pod vedením týmu Mišel, Mara a Stacho.

Oddíl Artušovci pro rok 2009 utrpěl malým zájmem dětí, ale i přesto jsme pokračovali a scházeli se každý týden. Vedení Rychlé roty se ujal Míla s Mišelem.

2010 první tábor pro děti 6-11 let

V roce 2010 jsme se legendově vrátili k českým kořenům a vydali se do světa Jaroslava Foglara. Tábor nesl název "Stínadla se bouří" (2010) a postavil nás do rolí Vontů prahnoucích po klidu ve Stínadlech a hledajících tajemného Široka a ježka v kleci. Zakončili jsme to volbou nového Velkého Vonta.

"Férovka IV." se stala opět netradiční díky 48_hodinovce. Ve vedení se objevil Mišel, Mara a Kasmina. Zajímavostí letošního roku byla tzv. Píkr-tour se spontánním koncem (O co šlo? Zeptejte se účastníků! :)

Dále jsme učinili další významný krok! Zrealizovali jsme tábor pro menší děti a to ve věku od 6 do 11 let. Hlavní a programovou vedoucí byla Hanka a spolu s ní jsme se všichni vypravili hledat poklad Ztracené Atlantidy. Tento čin odstartoval novou raketu, která lítá dodnes.

I v roce 2010/2011 jsme se pustili do oddílové činnosti. Tentokrát naše řady obohatili menší táborníci a o to víc byly naše schůzky zajímavější a pestřejší.

2011

V následujícím roce (2011) jsme zásadně pozměnili datum tábora pro velké a vyjeli jsme s prvním turnusem (do této chvíle jsme jezdili na Pulčíny jako 4. turnus a bojovali jsme s chladnými večery). Táborová hra nesla název "Jumanji" (2011) inspirovaná dle stejnojmenného filmu. Tábora obohatily opět nové vedoucovské tváře, jmenovitě Bonzai, Gogo, staronová Lipi a v kuchyni zavzpomínala Ginevra.

Úspěšně jsme se pod vedením indiánské náčelnice Silvy vrhli na malé táborníky (Silva převzala štafetu po Hance). Tábor "Na indiánské stezce" se uskutečnil na základně Hrubá Voda - Smilov.

"Férovka V." letos byla závěrečným počinem skrývajícím se pod tímto názvem a zakončila tak sérii Férovek 2007-2011. Letošní ročník měl nižší zájem, ale i tak si účastníci užili týden nevšední dovolené s volnějším programem na Pulčínách. Tábory pro účastníky 15+ na chvilku utichly.

Oddílová činnost pokračovala v plném proudu dál.

2012

Rok 2012 se nesl ve znamení Mayského proroctví o konci světa. "Expedice" se vydala do různých koutů světa, aby našla vzácné majčaky a jejich zničením tak zachránila svět. Mezi nováčky v organizačním týmu byli Pája, Mrkev a Boxík.

Tábor pro mladší byl také dobrodružný s příběhem "Cesta kolem světa za 10 dní".

Artušovci pokračovali i nadále ve své celoroční činnosti.

2013

V roce 2013 byl významný pro svůj 10. ročník tábora na Pulčínách v historii oddílu. Legenda "Lovci vzpomínek" byla inspirována filmem Počátek a pomoci důmyslné technologie se účastníkům podařilo dostat se do snů a zažít tak zcela jiný příběh. Zpětně se také vedení jednotlivých týmů ujal jeden vedoucí (vzhledem k nedostatku vedoucích) a nováčky ve své funkci byli letos Snajpr a Děda.

Maloši se nechali vést "Tajemným kompasem". Vlkodlaci, zombie, upíři a čarodějové podnikli nebezpečnou výpravu za zničením srdce. Již standardně pod vedením Silvy.

Oddíl pokračoval a schůzky probíhaly 1x týdně.

2014 obnovení táborů pro 15+

Rok 2014 plul na vlnách "Prokletí Džonyho paty". Piráti hledali kruhové části mapy, pomoci nichž se snažili dopadnout zákeřného Džonyho. Tým doplnili Zari, Elka, Monty a Lindy v pozici kuchaře. Tento tábor byl pro Mišela posledním v roli hlavního vedoucího (od roku 2009: Hvězdná brána)

Opět byl i tábor pro mladší, tentokrát s názvem "Já, padouch". Mimoňský svět plných modro-žlutých postaviček byl plný záhad a překvapivých závěrů.

V letošním roce byla také odstartována nová éra táborů 15+. Šesti denní tábor s názvem "FreeCoolIn" byl uspořádán na Pulčínách pod vedením Mišela, Dobyho, Bobule a Kasminy.

Školní rok 2014/2015 se nesl v oddílovém životě ve světě pokémonů. Vedení kroužku bylo v sestavě Snajpr, Mrkev, Boxík, Margot, Gilly a Kasmina.

Do vedení Rychlé roty se po Mišelovi uchýlila Kasmina. RR tak obnovila svou pravidelnou činnost od školního roku 2014/2015 a schůzky probíhaly každý týden. 

2015

V roce 2015 se nově pod hlavním vedením Kasmíny, která nahradila ve funkci Mišela vydali Artušovci do světa "MAFIE". O důležité tubusy, které skrývali záznamy o všem činech mafiánů, se vedl boj po celou dobu tábora. Nakonec však byli mafiáni usvědčeni a záchrana útěkem z vězení nastala až na podzim na pot. srazu. Novými tvářemi tábora byli letos Doby, Bob (náš špičkový kuchař), Mysli, Kuki a Gilly.

V tomto roce byli velmi oblíbené postavičky barevných ptáčků "Angry birds". Právě těmito se inspirovala legenda a boj proti zeleným prasatům o záchranu vajíček na sebe nenechal dlouho čekat. V tomto duchu se nesl tábor malochů.

Táborníci 15+ se těšili z volného pokračování Freecoolina tentokrát pod názvem "Challenge". Organizátorský tým byl obměněn do podoby Kasmina, Doby, Hyky a Mysli.

Oddílová činnost ve škol. roce 2015/2016 nesla celoroční příběh středověkých rytířů. Letos se vedení oddílu ujali Gilly, Margot, Břitva, KopreTina, Kasmina.

2016

Rok 2016 proměnil Pulčíny v nový svět orků, elfů, lidí, trpaslíků a taurenů. "Stíny Azerothu" se pyšnily plnou obsazeností a velmi povedeným příběhem. Strom života, démoni, Mrazivý smutek, nemrtví a následné zničení Kel´Thuzada dodalo Azerothu atmosféru. Nováčky se letos v týmu staly Břitva a KopreTina.

Do role objevitelů se "Ve vlnách" oblékli všichni účastníci tábora pro 6-11leté a neprozkoumaná území neunikla jejich pozornosti.

15+ táborníci pokračovali také se svou partou a těšili se z již třetího ročníku tábora. Název "Dezert" pod sebou ukrýval nejednu třešničku. Organizátorský tým zůstal stejný jako loni u Challenge.

Od založení oddílu Artušovci na podzim roku 2005 letos ve škol.roce 2016/2017 již 12.rokem pokračuje pravidelná činnost. Scházíme se 1x týdně na dvouhodinovou schůzku tentokrát s příběhem "Tajní agenti". Vedoucími v tomto školní roce jsou KopreTina, Břitva, Terouš, Tuky a Kasmina.

2017 poslední Pulčínský tábor...

V létě 2017 jsme uspořádali v pořadí již 14. ročník artušovského tábora na Pulčínách. Letos to bylo naposledy na tomto kouzelném místě, jelikož nebyla Astře prodloužena smlouva o pronájmu, která od roku 1994 nabízela možnost každoročního pobytu v lese pro asi 150 účastníků. Název tábora "Fénixovy relikvie" nás zavedl do promyšleného kouzelnického světa Harryho Pottera. Příběh volně navazoval na knihy a filmy a zavedl nás do Bradavické školy, která byla po bitvách znovu obnovena. Vzkříšení Voldemorta a zástupy smrtijedů předcházelo vzniku Fénixova řádu a hledání relikvií započalo. Užili jsme si společně posledních 15 dní na Pulčínách s hrdostí a letos dokonce s navýšeným počtem účastníků díky velkého zájmu. Tábora se zúčastnilo 40 dětí (o 5 více než loni). Vedoucovský tým byl poprvé v historii Artušovců totožný s létem 2016 (pouze s návratem Páji a odstupem Snajpra)! Těšíme se, kam se podíváme v létě 2018. Nebudou to Pulčíny, ale tábor určitě plánujeme.

Naše mladší osádka strávila léto na Krásné a legendově oživili hru JUMANJI. Příběh to byl zapeklitý, ale Karolínu nakonec vysvobodili.

Tým, který tvořil tábory pro starší 15+ byl letos obohacen o Magdu. Pět průvodců tak vytvořilo jedinečný tábor s názvem "TRUST". Opravdu vrcholné dílo se povedlo díky souhře organizátorů, ale také vyspělé skupině účastníků, která s námi z velké části vyrostla od léta 2014 (Freecoolin).

Ve školním roce 2017/2018 jsme pokračovali v oddílové činnost ARTUŠOVCŮ, tentokrát jsme putovali do světa snů a každá schůzka nás svým příběhem překvapila. Aktivními vedoucími v tomto roce byli Břitva, Terouš, Eliška, Joda, Riči, Kasmina.

2018 dva tábory pro starší

Letos jsme se s velkými táborníky museli vydat na nové tábořiště. Byli jsme v krásném prostředí Bílavska: Ochozy. Tábor nesl název "Ztraceni" a povídal příběh skupinky turistů, kteří při své cestě na Hawaii ztroskotali na neznámém ostrově. Potkali jsme spoustu domorodců, podnikli celodenní výpravu na Hostýn a postupně hledali cestu domů. Díky nalezení vysílaček a vyslání signálů v podobě ohňostroje se vše podařilo. Příběh byl jednoduchý a pěkně uchopitelný. V roli nováčků vedoucích se ukázali Riči, Joda a Anička.

Mladší táborníci se vydali do pravěku. Tábor nesl název "Navěky v pravěku".

Tábory pro nejstarší letos proběhly dokonce dva. První pětidenní v podání nově vzniklého organizačního týmu (Zari, Břitva, Bobule, Otys a Gilly) pod názvem "Mellon" pro 14+, kterého se zúčastnilo 12 dobrodruhů a druhý v režii týmu Trustu s výstižným názvem "Špacír", kdy 11 účastníků nachodilo s báglem na zádech během 5 dnů 65 kilometrů. Jednalo se o první putovní tábor.

Oddílová činnost se nesla v příběhu Jumanji a průvodci školního roku 2017/2018 byli Anička, Joda, Riči, Tuky a Kasmina. Schůzky probíhaly každou středu.

Rychlá rota letos zaznamenala příliv nové vlny účastníků a tak se honosila podtitulem "New generation". Do role vedoucího oddílu se ke Kasmíně připojil Jeník.

2019...v rekonstrukci

Letošní léto jsme strávili nedaleko Opavy na tábořišti Jerryho camp ve Lhotce u Litultovic. Vrátili jsme se k našim kořenům a letní tábor nesl název EXKALIBR. Legenda nás zavedla na bájný Kamelot, kde jsme se v čele s králem Artušem vydali za dobrodružstvím. Stali se z nás rytíři a vše bylo utvrzeno pasováním. Tohle léto do rolí vedoucích se k nám připojila Terouš a Bety.

Strážci pralesa

Lego svět tam a zpět

Generace

15. rok oddílu

2020

Letní tábor bude probíhat v termínu 18. 7. - 1. 8. 2020. Už teď plánujeme :)

Tento svitek ještě zdaleka není dopsán a co v něm bude dál záleží jen a jen na každém z nás.

Aktualizováno: Kasmina 12.11.2019